Zadzwoń do nas Mapa dojazdu

Polski Ład - zmiany w Comarch ERP Optima


16 grudnia 2021

Zapytaj eksperta o Comarch ERP Optima

Comarch ERP Optima - zmiany związane z Polskim Ładem

Najnowsza wersja Comarch ERP Optima 2022.1.1 wprowadza rozwiązania umożliwiające przygotowanie się przedsiębiorców na zmiany wynikające z Polskiego Ładu. Wśród nich znajdują się między innymi zaktualizowane wskaźniki brane pod uwagę przy wyliczaniu wynagrodzeń pracowników, takich jak maksymalna podstawa składki chorobowej dobrowolnej, wskaźnik waloryzacji czy współczynnik ekwiwalentu. Kolejnym obszarem zmian jest kwota wolna od podatku i progu podatkowego oraz wysokość limitu 50% kosztów uzyskania przychodu. Umożliwiono także niepobieranie zaliczki podatku od osób osiągających niektóre rodzaje przychodów oraz uwzględnienie zwolnienia z podatki PIT dla nowych grup pracowników.Zmiany obowiązują od 1.01.2022 roku i będą stosowane do wynagrodzeń wypłacanych na listach płac, które mają ustawiony okres deklaracji jako styczeń 2022 i późniejszy.

Windykacja i finansowanie faktur dzięki integracji z platformą Comarch Apfino

W ramach integracji programu Comarch ERP Optima z platformą Comarch Apfino umożliwiono:

  • zgłaszanie faktur do finansowania
  • zgłaszanie Faktur do windykacji
  • przekazywanie Faktur (czyli wysłania ich do Comarch Apfino, aby Użytkownik mógł z tego poziomu dokonać zgłoszenia do faktoringu/ windykacji)

Do korzystania z windykacji i faktoringu bezpośrednio z poziomu Comarch ERP Optima konieczne jest założenie darmowego konta na platformie Comarch Apfino.

Zmiany w module Księgowość

Na podstawieUstawy z dnia 29 października 2021r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2021 poz. 2105)dodano możliwość wyboru w programie nowych stawek 12% oraz 14%, obowiązujących od 1 stycznia 2022 r. Wiąże się to ze zmianami w konfiguracji, formularzach i dokumentach źródłowych

Szczegółowy opis aktualizacji znajduje się jak zwykle na stronach Pomoc Comarch.

Zaktualizuj swój system ERP

Najnowszą wersję oprogramowania oraz demo ERP Optima znajdziesz w zakładce Aktualne Wersje

Pokaż aktualne wersje