Zadzwoń do nas Mapa dojazdu

Zmarł profesor Janusz Flipiak, założyciel Comarchu.


18 grudnia 2023

Ze smutkiem informujemy, że w wieku lat 71 zmarł prof. Janusz Filipak – założyciel Comarchu, wybitny uczony. Jeszcze w październiku mieliśmy nadzieję spotkać Go na konferencji Partnerstwo 2023, jednak rzeczywistość pokrzyżowała nasze plany.

Profesor Filipiak pozostanie w naszej pamięci jako przedsiębiorca i wizjoner, który marzenie o sprawniejszym, zinformatyzowanym biznesie przekuł w potężną spółkę o międzynarodowej renomie.

W swojej bogatej historii profesor Flipiak był między innymi konsultantem naukowym France Telecom oraz pełnił funkcję dyrektora pełnomocnego Teletraffic Research Centre na Uniwersytecie w Adelajdzie (Australia). Prowadził projekty badawcze w laboratoriach w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Był także autorem ponad 100 publikacji na temat teleinformatyki.

Za swoje zasługi dla rozwoju telekomunikacji i teleinformatyki w 2004 r. profesor Filipiak został odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2012 r. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju gospodarki narodowej oraz za osiągnięcia w działalności charytatywnej i społecznej. W 2013 roku otrzymał IEEE Communications Society Distinguished Industry Leader Award 2012 za wkład w rozwój komunikacji i technologii informatycznej. W roku 2018 jako jedyny prezes spółki z Europy Środkowo-Wschodniej wziął udział w międzynarodowym szczycie gospodarczym „French International Business Summit”, który odbył się pod patronatem Emmanuela Macrona, prezydenta Francji.

W swojej ostatniej, autobiograficznej, książce pisał:

„Dzięki moim akademickim doświadczeniom i determinacji żony wkroczyliśmy na rynek IT. Byliśmy nie tylko młodsi i mniejsi od naszych konkurentów, ale przede wszystkim inni. Chcieliśmy tworzyć własne oprogramowanie i wierzyliśmy, że jesteśmy w stanie sprzedawać je na całym świecie, włącznie z najbardziej konkurencyjnym amerykańskim rynkiem. To nam się udało.”

Rodzinie oraz Współpracownikom składamy najszczersze kondolencje

Zespół Profisoft