Zadzwoń do nas Mapa dojazdu

Metody finansowania


Rozwiązania cyfrowe w firmie - dlaczego to takie ważne?

W dzisiejszych przedsiębiorstwach, technologie informatyczne to dużo więcej niż "dostęp do Internetu i pakiet biurowy". Stanowią one kluczowy czynnik decydujący o konkurencyjności i przyszłości firmy, szczególnie gdy mówimy o wdrożeniach systemów ERP (Enterprise Resource Planning). Zastosowanie systemów zarządzania firmą umożliwia nie tylko optymalizację działań, ale również szybsze podejmowanie trafnych decyzji. Także bardziej ukierunkowane technologie jak systemy do zarządzania produkcją, magazynem czy sklepem mogą wspierać uzyskanie znacznej przewagi nad konkurencją.

Co zatem stoi na przeszkodzie transformacji cyfrowej przedsiębiorstw? W sektorze MSP kluczowe wydają się trzy kwestie:

  1. Ograniczone zasoby finansowe - firmy mogą napotykać trudności z alokacją odpowiednich środków na inwestycje cyfrowe ze względu na ograniczone budżety.
  2. Brak specjalistycznej wiedzy i zasobów - w małych firmach często brakuje wyspecjalizowanej kadry do zarządzania projektami cyfryzacji lub nawet do zrozumienia pełnego potencjału nowych technologii.
  3. Trudności w integracji z istniejącymi systemami - aktualne infrastruktury IT mogą być przestarzałe lub niekompatybilne z nowymi rozwiązaniami, co sprawia, że integracja nowych technologii może być trudniejsza i kosztowniejsza.

Rozwiązaniem wszystkich tych problemów może być pozyskanie dofinansowania na cyfryzację z odpowiednich funduszy europejskich. Szczególnie mniejsze firmy mogą bowiem liczyć nie tylko na finansowanie samych rozwiązań cyfrowych, ale także ich wdrożenia oraz usług doradczych.

Dotacje dla firm produkcyjnych

Transformacja branży produkcyjnej w kierunku Przemysłu 4.0 to jedno ze strategicznych założeń Funduszy Unijnych dla Polski na lata 2021-2027. Inwestycje obejmujące robotyzację, automatyzację i cyfryzację wspierane będą zarówno na poziomie regionalnym, jak i z programów krajowych. Poszczególne nabory różnią się od siebie w zakresie poziomu zaawansowania technologii, które będą dotowane. Przewidziane są prostsze konkursy inwestycyjne prowadzące do dywersyfikacji produkcji i zwiększenia konkurencyjności firmy, ale też bardziej zaawansowane, gdzie w zakresie wprowadzanych zmian muszą się znaleźć technologie takie jak Big Data oraz analiza danych, sztuczna inteligencja (AI), roboty przemysłowe, Internet Rzeczy (IoT),chmura obliczeniowa czy Blockchain. Różne założenia konkursów determinują też odmienny katalog wydatków, jakie mogą być sfinansowane w ramach danego naboru.

/Magdalena Trybus Kierownik ds. finansowania Comarch ERP

Co bardzo istotne, we wszystkich projektach z obszaru produkcji obligatoryjne lub dodatkowo punktowane są technologie przyjazne środowisku pozwalające na większą efektywność wykorzystania energii i zasobów naturalnych, ograniczenie odpadów i zanieczyszczeń.

Dotacje na cyfryzację dla przedsiębiorstw - kto może skorzystać?

Zależnie od wytycznych grantodawcy z dofinansowania skorzystać mogą firmy różnej wielkości, włącznie z mikroprzedsiębiorcami i JDG. Ogólna klasyfikacja podmiotów ubiegających się o granty na cyfryzację dzieli przedsiębiorstwa ze względu na wielkość zatrudnienia i rocznego obrotu.

Dodatkowo w unijnej perspektywie finansowej na lata 2021-2027 dodane zostały dwie nowe kategorie przedsiębiorstw, które będą mogły skorzystać z wybranych form wsparcia: small mid-caps oraz mid-caps. Są to firmy zatrudniające powyżej 250 pracowników i jednocześnie nie przekraczające progów finansowych przewidzianych dla średniego przedsiębiorstwa.

Ważne, żeby przy ustalaniu wielkości przedsiębiorstwa wziąć pod uwagę wyniki z trzech ostatnich zamkniętych lat obrotowych i uwzględnić w obliczeniach (w odpowiedniej proporcji) ewentualne dane firm powiązanych i partnerskich.

Jak okreslic wielkosc firmy

Dofinansowanie do cyfryzacji firmy - skąd pozyskać?

Przedsiębiorcy mogą korzystać z wielu źródeł finansowania. Główne z nich to: bezzwrotne dotacje z Funduszy Europejskich, unijne środki zwrotne, pożyczki i leasingi. Każda forma dofinansowania ma swoje wady i zalety, dlatego nie ma jednej konkretnej recepty, którą z nich powinna wybrać dana firma.

Unijne dotacje na cyfryzację

+ otrzymana dotacja jest bezzwrotna

- wymaga wkładu własnego
- konieczne jest dostosowanie się do kryteriów konkursowych
- czasochłonna i często kosztowna obsługa projektu

Pożyczki unijne

+ większa dostępność, także dla nowych firm, bez historii kredytowej

- w niektórych programach możliwe jest umorzenie części pożyczki
- więcej formalności niż przy pożyczkach komercyjnych

Leasing

+ duża dostępność
- korzyści podatkowe
- nie obejmuje całości inwestycji (wdrożenie)

Pożyczka

+ finansowanie całości inwestycji przedsiębiorstw związanych z cyfryzacją
- wymagana pozytywna ocena kredytowa
- komercyjne oprocentowanie

Wsparcie dla nowych firm

Także osoby rozpoczynające działalność mogą liczyć na wsparcie projektów cyfrowych. Są to dotacje z Powiatowych Urzędów Pracy, pożyczki z programu BGK "Pierwszy biznes - Wsparcie w Starcie" oraz dotacje z Lokalnych Grup Działania. Zakresy i wymagania tych form finansowania różnią się zależnie od instytucji i lokalizacji.

Gdzie szukać środków na inwestycje?

Fundusze Europejskie dla Regionów

  • dofinansowanie dla firm produkcyjnych,
  • dotacje na cyfryzację przedsiębiorstw,
  • dofinansowanie innowacyjnych rozwiązań.

Granty dla województwa wielkopolskiego: Nabory wniosków - Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej ( funduszeeuropejskie.gov.pl )

Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej (FEPW)

  • dotacje dla firm produkcyjnych.

Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) - program krajowy:

  • cyfryzacja produkcji,
  • projekty badawczo-rozwojowe.

Projekty w trakcie naboru: Finansowanie - PARP - Centrum Rozwoju MŚP

Granty na cyfryzację z Agencji Rozwoju Przemysłu - Dig.IT Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP

Założenia projektu w skrócie:

  • Minimalna wartość grantu: 40.000 €
  • Maksymalna wartość grantu: 200.000 €
  • Maksymalny poziom dofinansowania: 70% kosztów netto projektu
  • Projekt skierowany do MMŚP

Obszary transformacji cyfrowej wspierane w części grantowej projektu:

  • Automatyzacja procesów i analityka biznesowa
  • Cyfrowa sprzedaż i kontakt z klientem
  • Wykorzystanie rozwiązań chmurowych
  • Wykorzystanie sztucznej inteligencji i uczenie maszynowe
  • Cyberbezpieczeństwo
  • Zarządzanie zasobami przedsiębiorstwa z wykorzystaniem rozwiązań informatycznych

 dig.it - szczególy projektu

Oferta usług wdrożeniowych

Jako firma z wieloletnim doświadczeniem we wdrażaniu rozwiązań ERP zauważamy przyspieszony rozwój firm w z którymi wprowadzaliśmy procesy transformacji cyfrowej. Programy dotacyjne pozwoliły in nie tylko na zakup rozwiązania cyfrowego ale też sfinansowanie usługi wdrożeniowej. Jest to o tyle ważne, że wdrożenie nowych rozwiązań często wymaga nie tylko samego zainstalowania oprogramowania czy zaprojektowania procedur, ale też przygotowania infrastruktury, szkolenia pracowników. Czasem niezbędne są specjalistyczne rozwiązania cyfrowe, które tworzymy na wyłączną potrzebę danego klienta.

Tym bardziej cieszy nas fakt, że programy dotyczące zakupu oprogramowania uwzględniają też w kosztach kwalifikowanych proces wdrożenia. Daje to, szczególnie mniejszym przedsiębiorstwom większą swobodę w procesie wdrażania innowacji.

Jeśli planujesz przystąpienie do projektu grantowego, porozmawiaj z naszymi ekspertami na temat wyboru odpowiedniego oprogramowania ERP, MRP lub cyfryzacji działalności przedsiębiorstwa.

Zapytaj o wdrożenia ERP

...lub sprawdź nasze referencje