Poznaj metody finansowania usług informatycznych oraz zakupu oprogramowania, które dają szanse każdej firmie zaistnieć na rynku, umożliwiając osiągnięcia pozycji lidera w swojej branży. Firmy dzięki pozyskanym funduszom działają znacznie elastyczniej inwestując w innowacyjne rozwiązania rozkładają płatności w czasie zachowując płynność finansową korzystając z leasingów czy kredytów technologicznych. Mamy doświadczenie we współpracy z firmami doradczymi zajmującymi się pozyskiwaniem dotacji unijnych dla przedsiębiorców oraz firmami leasingowymi.
Dla firm dotkniętych skutkami pandemii szczególnie przydatne będą celowe programy pomocowe
Możliwe źródła finansowania
Dotacje dostępne są w ramach programów operacyjnych regionalnych i krajowych:
Fundusze Europejskie na lata 2021-2027 to 72,2 miliarda euro z polityki spójności oraz 3,8 mld euro środków z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Łącznie to około 76 miliardów euro. Środki zostaną przeznaczone na realizację inwestycji w innowacje, przedsiębiorczość, cyfryzację, infrastrukturę, ochronę środowiska, energetykę, edukację i sprawy społeczne. Szczególnie istotne są dwa programy:
Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) – program jest kontynuacją dwóch wcześniejszych programów: Innowacyjna Gospodarka 2007-2013 (POIG) oraz Inteligentny Rozwój 2014-2020 (POIR). FENG będzie wspierał realizację projektów badawczo-rozwojowych, innowacyjnych oraz takich, które zwiększają konkurencyjność polskiej gospodarki. Z programu będą mogli skorzystać m.in. przedsiębiorcy, instytucje z sektora nauki, konsorcja przedsiębiorstw oraz instytucje otoczenia biznesu, w szczególności ośrodki innowacji. Planowany budżet to ok 7,9 mld euro.
Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy (FERC) - jest następcą programu Polska Cyfrowa (POPC), który w latach 2014-2020 wspierał cyfryzację w Polsce. FERC będzie koncentrował się przede wszystkim na: zwiększeniu dostępu do ultraszybkiego internetu szerokopasmowego, udostępnieniu zaawansowanych e-usług pozwalających w pełni na elektroniczne załatwienie spraw obywateli i przedsiębiorców, zapewnieniu cyberbezpieczeństwa w ramach nowego dedykowanego obszaru interwencji, rozwoju gospodarki opartej na danych, wykorzystującej najnowsze technologie cyfrowe, rozwoju współpracy międzysektorowej na rzecz tworzenia cyfrowych rozwiązań problemów społeczno-gospodarczych, wsparciu rozwoju zaawansowanych kompetencji cyfrowych, w tym również w obszarze cyberbezpieczeństwa dla jednostek samorządu terytorialnego (jst) i przedsiębiorców. Planowany budżet FERC to ok. 2 mld euro.
Program Operacyjny Polska Wschodnia (POPW)
|Środki przeznaczone są na rozwój start-upów oraz wsparcie firm, które chciałyby budować swoją przewagę konkurencyjną w kraju i za granicą w oparciu o wykorzystanie wyników prac badawczo-rozwojowych, wzornictwa czy tworzenie produktów sieciowych
Czytaj więcej na popw.parp.gov.pl
Program Operacyjny Inteligentny Rozwój (POIR)
Celem programu jest wsparcie przedsiębiorstw realizujących innowacyjne projekty przez dofinansowanie projektowania i wdrażania innowacyjnych produktów i usług.
W ramach POIR można liczyć na dofinansowanie na: działalność B+R (badania, rozwój, innowacje), uruchomienie biznesu, ochronę wzorów i patentów, wejście na rynki zagraniczne.
Od kilku lat coraz bardziej popularnym instrumentem finansowania inwestycji przedsiębiorstw sektora MSP w Polsce jest leasing. Daje on wymierne korzyści: redukcja początkowych kosztów realizacji projektu (wkład własny na poziomie około 10% wartości leasingu), zmniejszenie obciążeń podatkowych tzw. tarcza podatkowa, możliwość pokrywania kosztów użytkowania urządzeń z bieżących przychodów firmy. Procedura ubiegania się o przyznanie leasingu oprogramowania nie różni się niczym od tradycyjnego leasingu innych środków trwałych - konieczne jest złożenie wniosku wraz z dokumentami założycielskimi przedsiębiorstwa, udokumentowanie możliwości finansowych i ewentualnie zadeklarowanie wkładu własnego. Dużym atutem są znacznie prostsze i szybsze procedury niż w przypadku kredytu bankowego (krótki czas przygotowania umowy, minimalne wymagania dotyczące zabezpieczeń, optymalne dopasowanie kosztów do struktury przychodów).
Leasing oprogramowania i sprzętu IT obsługuje między innymi PKO Leasing, Europejski Fundusz Leasingowy (Grupa Credit Agricole) czy Grupa GRENKE.
Firmy prowadzące działalność badawczo-rozwojową mogą skorzystać ze specjalnej ulgi B+R. Umożliwia ona odliczenie maksymalnie 100%, a w szczególnych przypadkach 150% kosztów kwalifikowanych, do których zaliczają się między innymi: wynagrodzenia pracowników w części związanej z działalnością B+R oraz związane z nimi składki na ubezpieczenia społeczne; wynagrodzenia z tytułu umów zlecenia lub o dzieło w części związanej z działalnością B+R, oraz związane z nimi składki na ubezpieczenia społeczne; nabycie sprzętu specjalistycznego (który nie jest środkiem trwałym) oraz materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością B+R; ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmioty, o których mowa w przepisach o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od nich wyników prowadzonych przez nich badań naukowych, na potrzeby działalności B+R; odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności B+R, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem; wskazane koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności B+R, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali, które są odrębną własnością (z zastrzeżeniem centrów badawczo-rozwojowych)