Zadzwoń do nas Mapa dojazdu

Admin1 to nie jest dobre hasło. Jak zmniejszyć możliwość cyberataku?


08 lutego 2022

Zapytaj ekspertów o Comarch IBARD

Dziś przypada Dzień Bezpiecznego Internetu i chociaż ta inicjatywa Komisji Europejskiej jest skierowana głównie do dzieci, młodzieży, to pamiętajmy, że cyber-zagrożenia dotyczą nie tylko młodych i nieświadomych.

Internet coraz mniej bezpieczny?

Od początku roku 2020 z powodu pandemicznych izolacji i pracy zdalnej znacząca część naszych działań przeniosła się do Internetu. Skorzystali na tym nie tylko pracownicy i pracodawcy ale też przestępcy. Cytując raport CERT:

W 2020 roku zarejestrowaliśmy 10420 incydentów cyberbezpieczeństwa, co stanowi wzrost o 60,7 proc. w porównaniu do roku ubiegłego. Najpopularniejszym typem incydentu był phishing — stanowił aż 73 proc. wszystkich obsłużonych incydentów. Liczba takich zgłoszeń wzrosła o 116 proc. rok do roku.

Jednym z powodów takiego skoku są oczywiście nowe procedury poprawiające wykrywalność. Liczby te robią wrażenie tym bardziej, że opisują ilość incydentów, a nie zaatakowanych osób czy instytucji - tych jest zapewne wielokrotnie więcej.

Pełen raport CERT za rok 2020 jest dostępny na stronach NASK

Przede wszystkim bądź uważny

Stres, przepracowanie czy zwykła nieuwaga powoduje, że wiele czynności wykonujemy bezrefleksyjnie i odruchowo. Stąd taka popularność, i niestety skuteczność, ataków phishingowych. Ostatecznie po co tracić czas i środki na próby włamania na konto, skoro można wprost poprosić o dane logowania?

W tym miejscy polecamy wystąpienie Piotra Koniecznego - założyciela niebezpiecznik.pl o tym, czego tak naprawdę powinieneś obawiać się w Internecie

 

Bezpieczne hasła do dokumentów w Comarch ERP Optima

Co ciekawe takim zgubnym odruchem może być stosowanie ustawień domyślnych, jak na przykład używania PESEL odbiorcy jako hasła zabezpieczającego dokument w ERP Optima . Interesujące studium przypadku znajdziesz na sekurak.pl.

Trzeba pamiętać, że do wyboru jest mocne zabezpieczenie za pomocą losowego hasła ustawianego przez portal pracowniczy – element systemu Comarch ERP Optima lub uproszczone zabezpieczenie pdf’a numerem PESEL. Oprócz tego PIT i inne dokumenty można udostępniać za pomocą Comarch HRM, do którego użytkownik loguje się oddzielnym hasłem, a plik może być dodatkowo zabezpieczony losowym hasłem generowanym każdorazowo przez portal w momencie pobierania pliku

admin1 to nie jest dobre hasło

W powyższym wystąpieniu Konieczny zwraca uwagę na bardzo słabe hasła. Niestety jest to błąd popełniany tak nagminnie, że powstają rankingi najczęściej używanych haseł. Niezmiennie w pierwszej dziesiątce królują:

  • 123456 (i kolejne do 123456789 zależnie od wymaganej długości hasła)
  • qwerty
  • zaq12wsx
  • password

Jeśli gdziekolwiek masz ustawione takie hasło natychmiast je zmień, a pełną listę oraz raport najczęściej wykorzystywanych haseł znajdziesz na antyweb.pl

Ogromnym błędem jest także używanie tego samego hasła w wielu serwisach. Jest niemal pewne, że jeśli baza danych wycieknie, pozyskane hasła będą pierwszymi do sprawdzenia w innych miejscach.

Obowiązkowa kopia zapasowa

W kręgach IT istnieje powiedzenie, że ludzie dzielą się na tych, którzy robią kopie bezpieczeństwa i tych, którzy będą je robić. Przed czym chronią backupy? Przed utratą danych w wyniku ataku ransomware, błędu ludzkiego czy zwykłej awarii sprzętu - o ile oczywiście był wykonany na innej maszynie. Szczególnie polecane jest wykonywanie kopii zapasowych w chmurze. Dla przykładu usługa Comarch IBARD może pochwalić się bardzo wysokim poziomem zabezpieczeń, automatyzacją zaplanowanych backupów oraz łatwym udostępnianiem i szyfrowaniem plików.

Nie masz jeszcze narzędzia do tworzenia kopii zapasowych? Napisz do naszych ekspertów

Zapytaj o Comarch IBARD

Wszystkiego bezpiecznego!