Zadzwoń do nas Mapa dojazdu
Sklep B2B dla Comarch ERP
Poznaj sklep internetowy
Idealnie dopasowany do Twojego ERP
Profisoft - partner comarch, integrator comarch ERP
Wdrażamy systemy ERP,
Tworzymy dedykowane rozwiązania IT,
Konsultujemy i dbamy o Infrastrukturę ERP
Specjalizujemy się w rozwiązaniach Firmy Comarch ERP
823
WDROŻONYCH SYSTEMÓW IT
30
LAT DOŚWIADCZENIA
No.1
COMARCH ERP
Comarch ERP OCR
Automatyczne Skanowanie Faktur
Nowy Produkt Comarch OCR
Nie trać czasu na ręczne wprowadzanie Faktur
Pracownicze plany kapitałowe
Czy Twoja Firma jest Gotowa ?
Pracownicze Plany Kapitałowe
Zintegrowana Aplikacja Comarch PPK
Program do Obsługi PPK dla Systemów Comarch
praca w profisoft
Wdrażasz Systemy Comarch ERP
Szukamy Właśnie Ciebie - Pracuj w Profisoft
Dołącz do Najskuteczniejszego Teamu ERP
Zdobądź Kompetencje Najlepszych Konsultantów ERP
 
 
 

Comarch ERP XL 2024.1 – przegląd nowości.Zapytaj o aktualizacje Comarch ERP XL

 

28 czerwca Comarch opublikował nową wersję flagowego systemu do zarządzania firmą Comarch ERP XL. Aktualizacja przynosi szereg zmian związanych z dostosowaniem do aktualnego stanu prawno-podatkowego oraz w odpowiedzi na potrzeby zgłaszane przez użytkowników.  

Wciąż trwają prace nad integracją z KSeF.

Faktury zakupu FZ i (A)FZ

Aktualizacja skupia się głownie na obszarze zakupowym. Wprowadzone zmiany pozwalają na:

 • generowanie faktur zakupu FZ,
 • generowanie faktur kosztowych (A)FZ– dokumentów tworzonych bez elementów, a jedynie z tabelą VAT,
 • generowanie faktur kosztowych (A)FZ z elementami– dokumentów tworzonych z elementami na towar A-vista.

Faktury zakupu FZ oraz (A)FZ z pozycjami można wygenerować na podstawie dokumentu KSeFo rodzaju VAT, UPR oraz ROZ. Fakturę (A)FZ bez pozycji, oprócz wcześniej wymienionych można  dodatkowo stworzyć na podstawie dokumentu o rodzaju ZAL.

W ramach weryfikacji system sprawdza, przed wygenerowaniem dokumentu, czy na podstawie faktury z KSeF nie został już wygenerowany dokument i czy nie została ona przez użytkownika odrzucona. Nie kontroluje natomiast kwalifikacji, która jest jedynie podpowiedzią dla operatora, jaki dokument powinien stworzyć.

Kontrahent na FZ/(A)FZ tworzonej z dokumentu KSeF

W trakcje importu danych z KSeF system pobiera dostępne dane na temat sprzedawcy i na ich podstawie stara się zidentyfikować kontrahenta w systemie lub założyć nową kartę kontrahenta głównego dla dokumentu FZ/(A)FZ.

Identyfikacja w pierwszej kolejności odbywa się po numerze NIP, a następnie dodatkowych danych według zaprogramowanego algorytmu postępowaia.

Jeśli w systemie nie ma danych kontrahenta dla danego numeru NIP, zachowa się on zgodnie ze zdefiniowanymi ustawieniami w opcjach importu z KSeF. Możliwe jest kilka scenariuszy:

 1. Parametr tworzenia nowych kart kontrahentów jest wyłączony- na dokumencie FZ/(A)FZ ustalany jest kontrahent Jednorazowy i to użytkownik samodzielnie powinien zmienić go na właściwego bezpośrednio na utworzonym dokumencie.
 2. Parametr Karty kontrahentów jest włączony, parametr Z udziałem Operatora jest wyłączony-system tworzy nową kartę kontrahenta i ustala nowego kontrahenta na tworzonej FZ/(A)FZ, prezentując stosowne ostrzeżenie.
 3. Włączone są oba ww. parametry- system prezentuje okno pomocnicze, w którym użytkownik może utworzyć nową kartę kontrahenta lub wskazać samodzielnie kontrahenta z bazy.

Inne dane weryfikowane automatycznie.

Zgodnie z ustawieniami z systemu ERP na dokumenty FZ/(A)FZ przenoszony jest szereg innych danych:

 • adres kontrahenta głównego, pobierany z systemu lub dokumentu KSeF
 • waluta i kurs na podstawie importu z faktury ( z opcją jego wyliczenia na podstawie innych danych z faktury, jeśli nie został podany) lub bieżący
 • forma, termin płatności i rachunek bankowy
 • towary identyfikowane kolejno na podstawie GITN, Indeksu oraz nazwy
 • tabela VAT

Automatyzacja pod kontrolą użytkownika

Pomimo, a wręcz ze względu na to, że w systemie Comarch ERP XL zautomatyzowany został szereg zadań, podczas generowania faktury zakupu na podstawie dokumentu zaimportowanego z KSeF prezentowanych jest szereg ostrzeżeń, których celem jest zasygnalizowanie użytkownikowi tych aspektów, na które powinien zwrócić uwagę weryfikując poprawność utworzonego dokumentu. Kontroli podlega na przykład duplikacja numeru KSeF na dokumentach zakupu. Komunikaty są szczegółowo opisane w plikach pomocy. Można też w ich kontekście zasięgnąć pomocy Chat ERP.

Przedłużony darmowy okres próbny dla Comarch KSeF i alternatywne kanały komunikacji

W związku z przesuniętym terminem obowiązku korzystania z KSeF darmowy okres testowy dla modułu Comarch KSeF został przedłużony do 31.10.2025. Jednocześnie przypominamy, że dokumenty z Krajowym Systemem e-Faktur można wymieniać bez dodatkowych opłat w ramach licencji Comarch OCR (w przeliczeniu 1 dokument = 1 zeskanowana strona).

Dodatkową istnieje możliwość wysyłki dokumentów do KSeF za pośrednictwem systemu Comarch EDI. Aby nie procesować oddzielnie wysyłki dokumentów do EDI, a oddzielenie do KSeF można wysyłać dokumenty tylko do Comarch EDI, a system zadba o wysłanie faktur do KSeF.

Pięciotorowa amortyzacja dla środków trwałych

System Comarch ERP XL wspiera 5 torów amortyzacji, z czego domyślnie tworzone są dwa: Bilansowy oraz Podatkowy. Nowy tor można utworzyć w konfiguracji słowników środków trwałych, a każdy z nich może mieć indywidualne ustawienia metody oraz stawki.

Po konwersji do wersji Comarch ERP XL 2024.1 wszystkie środki trwałe mają przypisane oddzielne tory bilansowy i podatkowy. Środki, które wcześniej były jednotorowe, otrzymują automatycznie tor podatkowy zgodny z torem bilansowym.

Generowanie odpisów amortyzacyjnych dla wielu torów odbywa się automatycznie, a wartość odpisu dla każdego z torów można zobaczyć między innymi na dokumencie AM. W zakładce karty inwentarzowej Księgowe można przypisać oddzielne konto dla każdego z torów amortyzacji środka.

Wymiana danych z Comarch e-Sklep

Wraz z najnowszą aktualizacją Comarch e-Sklep, którą opisywaliśmy szerzej na naszym blogu e-commerce, pojawiła się możliwość przesyłania numeru karty kontrahenta do e-Sklepu oraz dodatkowych kodów EAN dla towarów.

Poprawiona została synchronizacja Zamienników i Towarów powiązanych w nawiązaniu do nowo dodanego Szablonu Dla Gastronomii, który wprost wykorzystuje te powiązania między towarami. Wprowadzono także synchronizację różnicową rabatów i promocji, co ma znaczenie dla czasów i szybkości synchronizacji.

Dowiedz się więcej o nowej wersji Comarch e-Sklep

Comarch Shipping współpracuje z Apaczka

W nowej wersji usprawniony został sposób tworzenia etykiety nadania dla zlecenia zarejestrowanego w Comarch Shipping zgodnie ze specyfikacją serwisu kuriera. Etykieta ta jest widoczna na zleceniu, tak aby przed przekazaniem przesyłki kurierowi móc ją wdrukować i dołączyć do paczki.

Jeśli w Comarch ERP XL na paczkach i wysyłkach są wypełnione wszystkie niezbędne dla zlecenia dane, możliwe jest złożenie zlecenia w Comarch Shipping i jednocześnie jego rejestracja. Zwrotnie do bazy pobierany jest komplet informacji dotyczących wysyłki. Informacje te mogą być również potem aktualizowane na bieżąco z poziomu Systemu. Również z poziomu systemu ERP można teraz wydrukować etykietę nadania dla kuriera.

Od niedawna Comarch Shipping jest dwustronnie zintegrowany z serwisem Apaczka, który umożliwia dostęp do 16 firm kurierskich z jednego miejsca. Inne korzyści płynące ze skorzystania z tej integracji to między innymi:

 • nadawanie przesyłek krajowych i międzynarodowych (do 150 krajów), także palet i półpalet
 • wynegocjowane z przewoźnikami, niskie stawki za przesyłki
 • możliwość indywidualnego ustalenia ceny w zależności od wolumenu przesyłek
 • brak umów i minimów wysyłkowych
 • śledzenie statusu przesyłek
 • wsparcie merytoryczne w wyborze optymalnych serwisów kurierskich dopasowanych do potrzeb biznesowych (koszty, parametry przesyłek, czas dostawy, usługi dodatkowe, dobór ekologicznych serwisów)
 • edukacja w zakresie pakowania przesyłek, aby zmniejszyć ryzyko dopłat oraz wsparcie przy składaniu ewentualnych reklamacji
 • widget mapy do implementacji w koszyku zakupowym z punktami odbioru wszystkich przewoźników

 

Zmiany obszarze produkcji

Informacje o konfliktach

W wersji 2024.1 systemu Comarch ERP XL rozbudowano system informacji o konfliktach w kontekście planowanej operacji. Informacje te są dostępne w wielu miejscach systemu, między innymi na zleceniu produkcyjnym (procesy i operacje), na harmonogramie.

W ramach okna Szczegóły konfliktów, prezentowana jest lista konfliktów wraz z dokładnym opisem oraz wskazówką dotyczącą możliwości rozwiązania danego konfliktu.

Przeplanowanie wg terminu

Udostępniona została także nowa metoda automatycznego przeplanowania zleceń Przeplanuj wg nowego terminu. Umożliwia ona przeplanowanie powiązanych ze sobą operacji w przypadku, gdy zmianie ulega termin wytworzenia wyrobu głównego albo termin wytworzenia półproduktu.

Metoda uruchamiana jest z poziomu ZP. Pamiętać należy, że podczas przeplanowywania zmianie ulega tylko termin operacji, a nie będą zmieniane daty na pozycjach powiązanych zleceń i wytworzenia danego wyrobu/detalu.

Tak przeplanowane operacje nie są automatycznie walidowane pod kątem możliwych konfliktów, dlatego po wprowadzeniu zmian w planie należy sprawdzić jeszcze ten aspekt.

Jeśli moduł produkcyjny Comarch ERP XL nie odpowiada w pełni na Twoje potrzeby produkcyjne sprawdź możliwości jakie daje Produkcja.NET na oprogramowaniedlaprodukcji.pl

Inne zmiany w Comarch ERP XL 2024.1

 1. Kurs waluty na dokumentach i obiektach handlowych podawany może być z dokładnością10 miejsc po przecinku. Standardowo na formatkach licznik kursu prezentowany jest z dokładnością do 4. miejsca po przecinku, a większa precyzja jest stosowana w momencie, gdy na dalszych pozycjach znajdują się wartości.  Zmiana ma zastosowanie we wszystkich miejscach systemu Comarch ERP XL i aplikacjach powiązanych korzystających z przeliczania walut(np. Comarch e-Sklep, Comarch POS, Comarch Shipping…).
 2. Obsługa informacji o zaliczkach przyjętych w miesiącu sprzedaży, w związku z obowiązującymi od 1.09.23 przepisami mówiącymi, iż podatnik nie ma obowiązku rejestrowania faktur zaliczkowych, jeżeli zaliczka została otrzymana w tym samym miesiącu, w którym dokonana zostaje czynność, na poczet której tą zaliczkę otrzymano (art. 106b ust. 1a ustawy), jednak w takim przypadku faktura obejmująca taką zaliczkę powinna zawierać informację o dacie jej otrzymania (art. 106e ust. 1a)
 3. Import elementów ofert i zamówień z arkusza Excel został wyposażony w funkcję identyfikacji towaru po kodzie EAN oraz obsługę ilości dla jednostki pomocniczej
 4. Modyfikacja kontroli powiązania dokumentów do paczek.
 5. Dodano integrację systemu Comarch ERP XL z terminalami eServiceSp. z o.o. działającymi na protokole ECR EFT. Podobnie jak dla pozostałych modeli terminali, obsłużono operacje zapłaty i zwrotu.
 6. Automatyczna wymiana danych z bankiem PKO Bank Polski.
 7. Nowa wersje deklaracji VIU-DO(2) dla procedury unijnej (OSS) według wzoru opublikowanego 14.05.2024
 8. Zmiany w kwotach z deklaracji PIT-4R i PIT-8AR od wynagrodzeń pracowników na rok 2024
 9. Dla poprawy ergonomii pracy Comarch sPrint może uruchamiać się teraz jednocześnie ze startem systemu Comarch ERP XL. Jednocześnie dodana została kolejna paczka wydruków związanych z fakturami sprzedaży
 10. Rozszerzony zakres pomocy ChatERP oraz dodane nowe komendy dostępne z poziomu okna dialogowego:
 • Pokaż pozostały limit kredytowy dla kontrahenta [akronim] / Pokaż pozostała kwotę kredytu kontrahenta [akronim],
 • Ustaw limit kredytowy nieograniczony dla kontrahenta [akronim],
 • Ustaw limit kredytowy kontrahentowi ABC w wysokości [kwota] od dnia [data],
 • Ustaw dla kontrahenta ABC dozwolone przeterminowanie płatności na [ilość] dni