Zadzwoń do nas Mapa dojazdu
Sklep B2B dla Comarch ERP
Poznaj sklep internetowy
Idealnie dopasowany do Twojego ERP
Profisoft - partner comarch, integrator comarch ERP
Wdrażamy systemy ERP,
Tworzymy dedykowane rozwiązania IT,
Konsultujemy i dbamy o Infrastrukturę ERP
Specjalizujemy się w rozwiązaniach Firmy Comarch ERP
823
WDROŻONYCH SYSTEMÓW IT
30
LAT DOŚWIADCZENIA
No.1
COMARCH ERP
Comarch ERP OCR
Automatyczne Skanowanie Faktur
Nowy Produkt Comarch OCR
Nie trać czasu na ręczne wprowadzanie Faktur
Pracownicze plany kapitałowe
Czy Twoja Firma jest Gotowa ?
Pracownicze Plany Kapitałowe
Zintegrowana Aplikacja Comarch PPK
Program do Obsługi PPK dla Systemów Comarch
praca w profisoft
Wdrażasz Systemy Comarch ERP
Szukamy Właśnie Ciebie - Pracuj w Profisoft
Dołącz do Najskuteczniejszego Teamu ERP
Zdobądź Kompetencje Najlepszych Konsultantów ERP
 
 
 

Zmiany i nowe funkcje AI w Comarch ERP XL 2023.2Zapytaj o Comarch ERP-XL 2023.2

Lipiec to tradycyjnie czas Letnich Premier - cyklu szkoleniowego, podczas którego zdobywamy informacje o wprowadzonych i planowanych zmianach w systemach Comarch ERP. To także czas realnych premier - zaledwie kilka dni temu pojawiła się najnowsza wersja Comarch ERP XL. Oto, czego możesz się spodziewać po aktualizacji.

KSeF – dalsze prace nad procesami wymiany danych.

Znaczące zmiany nastąpiły w mechanizmach wymiany danych z Krajowym Rejestrem eFaktur. Oprócz dodania nowych parametrów do dokumentów wysyłanych, takich jak informacja o stopniu zapłaty za dokument, lista płatności dokumentu, forma płatności, rachunek bankowy, dodano opcjonalne wysyłanie informacji o partii sprzedanego towaru oraz umożliwiono wskazanie schematu e-faktury, który ma mieć zastosowanie podczas wysyłki. Ostatnia zmiana związana jest z planowanym przez Ministerstwo uruchomieniem schematu FA(2) faktury ustrukturyzowanej.

Jednocześnie rozpoczęte zostały prace w zakresie importu z KSeF faktur, na których nabywcą jest firma będąca użytkownikiem systemu.

Przedłużony okres testowy

W związku z trwającymi pracami Comarch informuje, że okres promocyjny, w którym można bezpłatnie korzystać z funkcjonalności eksportu dokumentów do Krajowego Systemu e-Faktur, oraz funkcja importu faktur z KSeF został przedłużony do 31 marca 2024 roku.

Comarch OCR - obsługa faktur w języku angielskim.

Pozostając przy temacie faktur warto wspomnieć, że funkcjonalność rejestracji dokumentów FZ/(A)FZ przy użyciu mechanizmu OCR została wzbogacona o interpretację plików graficznych w języku angielskim. Faktury wczytywane są w podobny sposób jak dokumenty w języku polskim z kilkoma drobnymi wyjątkami:

 • obsłużone są dokumenty na których NIP dostawcy poprzedza prefiks kraju UE,
 • typ kontrahenta ustalany jest na podstawie języka (PL – krajowy, EN – unijny jeśli NIP jest z prefiksem lub pozaunijny),
 • w przypadku faktur w języku angielskim, dane pobierane są z VIES (VAT Information Exchange System) zamiast GUS,
 • identyfikacja towaru następuje według schematu: w pierwszej kolejności interpretowany jest odczytany EAN, następnie kod, a na koniec nazwa,
 • zasady ustalania stawki VAT pozostają niezmienne niezależnie od języka dokumentu.

Inne zmiany poprawiające ergonomie pracy

Mechanizm do ukrywania/odkrywania kolumn na liście preliminarza płatności.

Nowy mechanizm umożliwia ukrywanie/odkrywanie wybranych kolumn w zakładkach Rozliczenia i Preliminarz, jest to związane z wprowadzeniem nowych kolumn i podkolumn, i ma na celu poprawę czytelności i wygodę pracy.

Kod QR z linkiem do przelewu na wydruku faktury VAT

W silniku wydruków Comarch sPrint dodana została możliwość dodania na fakturze kodu QR z linkiem umożliwiającym automatyczne tworzenie przelewu do Sprzedawcy. Opcja ta wymaga jednak spełnienia poniższych warunków:

 • Dokument musi być zatwierdzony;
 • Na dokumencie musi być jakaś kwota do zapłaty, czyli w grę wchodzą tylko dokumenty nierozliczone lub częściowo rozliczone;
 • Dokument nie może mieć zaznaczonego parametru Podzielona płatność (MPP);
 • Jest znany numer rachunku bankowego Sprzedawcy

Obroty i salda dużych planów kont

W najnowszej wersji Comarch ERP XL poprawiona została wydajność systemu pod kątem pracy z dużą ilością kont ( powyżej 1 mln). Przeprojektowany został sposób wyliczania obrotów i sald księgowych oraz ich prezentacja w oknie program.

Od wersji Comarch ERP XL 2023.2 wyniki są tymczasowo zapisywane w bazie danych na czas otwarcia danej instancji okna planu kont. Dzięki temu aplikacja pobiera z bazy danych wyliczenia tylko aktualnie prezentowane, a proces obliczania dotyczący całego lub tylko wąskiego zakresu kont jest wykonywany w osobnym wątku. Nie przeszkadza to interakcji z resztą systemu.

Automatyczne generowanie i wysyłanie upomnień

Nowa wersja systemu Comarch wzbogaciła się także o definicje procesów automatycznego generowania i wysyłania upomnień.

Możliwe jest określenie oddzielnej treści wiadomości dla poszczególnych etapów i rodzajów upomnień oraz kontrahentów, co do których ma być stosowane powiadamianie automatyczne. Powiadomienia działają w dwóch trybach:

 • pełnej automatyzacji: wszystkie działania od wygenerowania do wysyłki upomnienia odbywają się bez udziału użytkownika
 • potwierdzanej przez użytkownika: system automatycznie generuje upomnienia, a ich wysyłka jest potwierdzana przez użytkownika. Po potwierdzeniu dalsze działania wysyłki są automatyczne

W zbliżony sposób działają też definicje procesów odpowiadających za generowanie i wysyłkę not odsetkowych - to także nowość wprowadzona w tej wersji systemu Comarch ERP XL

Zmiany w aplikacjach powiązanych z Comarch ERP XL

Oprócz zmian w samym Comarch ERP XL dodane zostały także nowe rozwiązania w aplikacjach bezpośrednio współpracujących z systemem:

 • Rabar dla klienta niezalogowanego w Comarch e-Sklep
 • Łączenie źródłowych pozycji dokumentu (W)ZWM zgodnie z konfiguracją w Comarch WMS
 • Filtrowanie stanowisk podczas ich dodawania do karty operatora, wyszukiwanie kontrahentów w GUS i VIES oraz rozliczanie płatności w walucie obcej z równoczesnym wydaniem reszty w PLN (w walucie systemowej) i rejestrowanie reklamacji sprzedaży na stanowisku w Comarch POS
 • Obsługa wielu paczek na jednym zleceniu oraz automatyczne pobieranie informacji o realizacji przesyłek w Comarch Shipping
 • rozszerzona współpraca z serwisem wszystko.pl

AI w modułach Comarch ERP XL

Na koniec warto wspomnieć, że Comarch ERP XL wykorzystuje AI w kilku modułach, aby zwiększyć efektywność, oszczędność i jakość zarządzania przedsiębiorstwem. Nie jest to żadna nowość, ponieważ technologia sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego wykorzystywana jest już od pewnego czasu. Warto jednak podsumować co do tej pory zostało wdrożone we flagowym systemie Comarch ERP

Optymalizacja zatowarowania

Wykorzystuje AI do analizy danych historycznych i prognozowania zapotrzebowania na produkty. Pomaga w ten sposób optymalizować poziomy zapasów, terminy dostaw i koszty zakupu, uwzględniając zmiany popytu, sezonowość i trendy rynkowe.

Zarządzanie magazynem

W Comarch WMS sztuczna inteligencja pomaga w automatyzacji procesów magazynowych, takich jak przyjmowanie, kompletacja, pakowanie i wysyłka towarów. Wspiera optymalizowanie wykorzystania przestrzeni magazynowej, ścieżek transportowych i alokację zasobów ludzkich, minimalizując błędy i opóźnienia.

Zarządzanie Kadrami i Płacami

Sztuczna inteligencja wspomaga procesy rekrutacji, oceny i rozwoju pracowników. Pomaga również automatyzować obliczanie wynagrodzeń, składek i podatków, a także generować raporty i analizy kadrowe.

Analityka Biznesowa

To moduł, który wprost nie może się obejść bez zastosowania AI, która ułatwia przetwarzanie i prezentowania danych z różnych źródeł w formie interaktywnych raportów, tabel, wykresów i kokpitów. Sztuczna inteligencja pomaga odkrywać wzorce, zależności i anomalie w danych, a także generować wnioski i rekomendacje dla decydentów.

Zapowiedź: nowy komponent AI Windykacja

Na połowę lipca zapowiedziana została także premiera nowego komponentu sztucznej inteligencji przeznaczonego do obliczania spodziewanego terminu płatność

Chociaż wiele osób wciąż obawia się wpływu sztucznej inteligencji na naszą codzienność, warto pamiętać, że w obszarze biznesu jest to wspaniałe narzędzie, które pomaga poprawić jakość i szybkość podejmowania decyzji, a także zwiększyć produktywność i rentowność działalności. Narzędzie, które, o ile właściwie z niego skorzystamy, może dać nam znaczną przewagę nad konkurencją.

 

Szczegółowy opis zmian i instrukcje korzystania znajdują się jak zawsze w plikach pomocy Comarch , a my zachęcamy do aktualizowania na bieżąco całego używanego oprogramowania, włącznie z Comarch ERP XL.

 

Zapytaj o aktualizacje oprogramowania Comarch