Zadzwoń do nas Mapa dojazdu

Comarch ERP Optima 2026.4.1 – najważniejsze zmiany w skrócie


17 kwietnia 2026

Zapytaj o zmiany w nowej wersji Comarch ERP Optima

Wersja 2026.4.1 koncentruje się na rozszerzeniu integracji z KSeF (samofakturowanie, korekty, opakowania kaucyjne, parametryzacja danych), wprowadzeniu nowych kodów JPK_V7 oraz umożliwieniu rozliczenia rocznej składki zdrowotnej właściciela za 2025 rok.

Zmiany te mają charakter obowiązkowy z perspektywy zgodności z przepisami i bezpośrednio wpływają na procesy sprzedażowe, księgowe oraz kadrowo-płacowe.

Pobierz aktualizację

 KSeF – rozszerzenie zakresu i elastyczności integracji

Największe zmiany w wersji 2026.4.1 dotyczą dalszego rozwoju integracji z KSeF i obsługa automatyzacji pobierania dokumentów, samofakturowania i rozszerzenie obsługi Podmoitu3.

Automatyzacja pobierania faktur z KSeF

Kwietniowa aktualizacja dodaje mechanizm automatycznego pobierania faktur z KSeF w grupach (całymi paczkami), wraz ze szczegółami dokumentów. Proces pobierania jest uruchamiany w tle i nie wymaga dodatkowych działań ze strony użytkownika: pobierane są dokumenty przesłane do Krajowego Systemu e-Faktur od początku ubiegłego miesiąca w stosunku do daty bieżącej, a nagłówek listy Faktury z KSeF wyświetla datę ostatniej aktualizacji lub informację o jej trwaniu. Nadal istnieje także możliwość ręcznego uruchomienia pobrania faktur.

Automatyzacja możliwa jest również w obszarze wystawiania faktur, z założeniem, że klient otrzyma wydruk faktury (PDF) dopiero wtedy, gdy dokument zostanie poprawnie zarejestrowany w KSeF i otrzyma oficjalny numer KSeF. W ten sposób został zmodyfikowany między innymi proces generowania faktur cyklicznych w module CRM oraz e-Sklep / e-Sale (dla faktur objętych KSeF), co wymaga zaktualizowania konfiguracji.

Samofakturowanie i korekty

Od wersji 2026.4.1 system umożliwia wystawianie oraz przesyłanie do Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) dokumentów realizowanych w trybie samofakturowania, w ramach którego nabywca jest uprawniony do wystawiania faktur sprzedaży w imieniu i na rzecz sprzedawcy.

Aby dokument mógł zostać poprawnie przyjęty przez system KSeF, sprzedawca musi uprzednio nadać nabywcy odpowiednie uprawnienie do wystawiania faktur w procedurze samofakturowania bezpośrednio w systemie KSeF.

Nowo obsłużonym scenariuszem jest też przesyłanie oraz odbieranie z Krajowego Systemu e-Faktur korekty danych, co jest związane z tym, że systemie KSeF nie funkcjonują tradycyjne noty korygujące.

Zgodnie z wytycznymi, wszelkie błędy - zarówno merytoryczne, jak i formalne (literówki, adres) - powinny być poprawiane wyłącznie poprzez faktury korygujące wystawiane przez sprzedawcę w KSeF, przy czym:

  • w przypadku gdy poprawiamy dane inne niż NIP (np. błąd w nazwie), należy wystawić „Korektę danych”, a system automatycznie przygotuje fakturę korygującą o odpowiedniej strukturze,
  • w przypadku błędnego NIP, trzeba najpierw wystawić fakturę korygującą całkowitą neutralizującą błędną fakturę, a następnie wystawić nową fakturę z prawidłowymi danymi.

Parametryzacja danych wysyłanych i pobieranych z KSeF

Kolejną nowością w wersji 2026.4.1 jest funkcjonalność pozwalająca na określenie zakresu danych przesyłanych do Krajowego Systemu e-Faktur, co w zalożeniu zapewnia użytkownikom większą kontrolę nad informacjami, które zostaną uwzględnione w e-Fakturze oraz pozwala na dostosowanie komunikacji z KSeF do indywidualnych potrzeb biznesowych przedsiębiorstwa.

Pełny opis możliwości konfiguracji znajduje się w plikach pomocy Comarch

W nowej wersji prowadzono możliwość definiowania identyfikatorów wewnętrznych i podmiotu trzeciego (Podmiot3) co ułatwia rozliczenia w ramach centrali lub jednostki nadrzędnej dla jednostek budżetowych i oddziałów.

Opakowania kaucyjne

Ostatnią nowością związaną z KSeF jest możliwość przesyłania informacji o należnościach z tytułu kaucji (zarówno tradycyjnych, jak i wynikających z systemu kaucyjnego). Pozwala to na precyzyjne poinformowanie nabywcy o całkowitej kwocie do zapłaty, uwzględniającej opakowania kaucjonowane.

Nowe oznaczenia i struktury JPK_V7

W systemie dodano przydatne automatyzacje ograniczające możliwość błędów w JPK:

  • dla Raportów Zbiorczych (posiadających w systemie typ dokumentu RO) automatycznie dodawany jest znacznik DI (dokument inny niż faktura), który jest obowiązkowy dla wszystkich raportów z kasy fiskalnej
  • na zapisach korekcyjnych generowanych automatycznie z poziomu zawiadomienia VAT-ZD jest nadawany automatycznie kod JPK_V7: BFK (dokument wystawiony poza systemem KSeF), a w przypadku, gdy faktura została przesłana do KSeF, przenoszony jest również numer KSeF z dokumentu źródłowego
  • znacznik DI jest dodawany automatycznie także dla dowodów wewnętrznych generowanych w Rejestrze VAT dla takich transakcji jak: nabycie wewnątrzunijne, nabycie wewnątrzunijne trójstronne, import, wewnątrzunijny – podatnikiem jest nabywca, pozaunijny – podatnikiem jest nabywca

Inne zmiany wersji 2026.4.1

  1. Mapowanie pozycji na Fakturze zakupu pobranej z KSeF na podstawie nowego inteligentnego systemu sugestii.
  2. Oznaczanie dokumentów handlowych nowymi kodami dla deklaracji JPK_V7(3) dla faktur wystawionych offline i poza systemem (np. zagraniczne).
  3. Możliwość dodawania własnej treści stopki bezpośrednio na formularzu faktury, co pozwala na zamieszczenie dodatkowych informacji tekstowych, które zostaną przesłane wraz z fakturą do systemu KSeF
  4. Aktualizacja naliczania rocznego rozliczenia składki zdrowotnej właściciela za rok 2025, które jest dokonywane w wypłacie za kwiecień 2026 r.

 

Jak zwykle przypominamy o aktualizacji oprogramowania ze względu na zgodność z przepisami i bezpieczeństwa danych. Plik aktualizacji znajduje się w naszym dziale pobrań. W razie problemów z konfiguracją zapraszamy do kontaktu.

Napisz do nas