Zadzwoń do nas Mapa dojazdu

Obsługa certyfikatów KSeF w nowej wersji Comarch ERP XL


07 stycznia 2026

Zapytaj o pomoc w aktualizacji Comarch ERP XL

 

Comarch ERP XL – certyfikaty KSeF w aktualizacji 2025.1.2

Głównym zadaniem wydanego w grudniu hotfixu 2025.1.2 jest umożliwienie pełnej obsługi certyfikatów KSeF w Comarch ERP XL. Aktualizacja ta jest szczególnie istotna, ponieważ obowiązek rejestracji faktur w KSeF wchodzi w życie - z wyjątkami - już 1 lutego, a do tego wymagane są adekwatne upoważnienia operatorów.

Czym są i do czego służą certyfikaty KSeF?

Certyfikat KSeF to cyfrowy dokument kryptograficzny wydawany osobie uprawnionej przez Centrum Certyfikacji Ministerstwa Finansów. Działa podobnie jak podpis elektroniczny czy elektroniczna pieczęć kwalifikowana:

  • potwierdza tożsamość podatnika lub operatora systemu przy korzystaniu z KSeF;
  • jest wykorzystywany do uwierzytelniania się w systemie KSeF jako jedna z metod logowania;
  • umożliwia oznaczanie faktur kodem potwierdzającym tożsamość wystawcy w trybach szczególnych, takich jak offline lub awaryjne wystawianie faktur, gdy nie ma połączenia z systemem, albo jest on tymczasowo niedostępny;

Certyfikaty zwiększają bezpieczeństwo i ułatwiają automatyzację pracy z KSeF - system może w bezpieczny sposób rozpoznać użytkownika oraz nadane mu uprawnienia, co jest istotne przy masowej obsłudze faktur elektronicznych w obiegu całkowicie cyfrowym lub za pomocą biura rachunkowego.

Co nowego w Comarch ERP XL 2025.1.2

Nowy moduł zarządzania certyfikatami KSeF

Moduł zarządzania certyfikatami KSeF dostępny jest w systemie w Module Administrator. Pozwala on na przeglądanie, filtrowanie oraz zarządzanie certyfikatami z poziomu systemu ERP.

Generowanie certyfikatów bezpośrednio z Comarch ERP XL

Certyfikat można pozyskać na 3 sposoby:

  • samodzielne przejście procesu generowania certyfikatu na stronie KSeF,
  • otrzymanie certyfikatu w formie dwóch plików, czyli klucza publicznego i prywatnego, pobranych ze strony KSeF,
  • otrzymanie pliku, który scala oba klucze do jednego, prostego do instalacji kontenera.

Funkcja Generuj certyfikat prowadzi użytkownika przez proces uzyskania certyfikatu uwierzytelniającego lub certyfikatu podpisu linku offline zgodnie z wybranym sposobem.

Import istniejących certyfikatów

Funkcja importu certyfikatów pozwala na wskazanie zainstalowanego wcześniej certyfikatu(.crt/.key lub kontener .pfx/.p12) zarówno do magazynu użytkownika, jak i systemowego, co ułatwia wdrożenie certyfikatów wydanych z zewnętrznych narzędzi KSeF.
Przypisywanie certyfikatów do operatorów i pieczątek firmy

Funkcja daje pełną kontrolę nad tym, który certyfikat jest używany przy uwierzytelnianiu i podpisywaniu faktur. Dany certyfikat można przypisać do operatora/wielu operatorów oraz do pieczątki firmy. Jest to szczególnie istotne, jeśli firma korzysta z zewnętrznych operatorów, na przykład biura rachunkowego czy kancelarii podatkowej.

Lista przypisanych certyfikatów widoczna jest także po stronie operatora, w zakładce Certyfikaty KSeF.

Uwierzytelnianie w KSeF

System ERP XL wprowadza mechanizmy obsługi uwierzytelniania z wykorzystaniem certyfikatów bez konieczności każdorazowego wskazywania certyfikatu przez operatora:

  • jeśli operator ma włączone uwierzytelnianie certyfikatem/pieczątką, system automatycznie wykorzystuje przypisany certyfikat KSeF podczas komunikacji z KSeF;
  • w przypadku braku przypisanego certyfikatu możliwe jest ręczne wskazanie pliku certyfikatu w czasie logowania.

Linki weryfikacyjne oznaczanie faktur offline

Nowością jest również możliwość generowania linków weryfikacyjnych i kodów QR dla faktur offline, nawet jeśli dokument nie został jeszcze wysłany do KSeF. System tworzy wtedy plik XML zgodny ze schematem e-faktury i zapisuje go jako załącznik typu Plik KSeF offline faktury.

Aktualizacja rozszerza także mechanizmy oznaczania dokumentów sprzedaży w warunkach niedostępności KSeF (np. tryb awarii lub offline), które teraz funkcjonują w oparciu o indywidualne okresy niedostępności zdefiniowane w konfiguracji.

Na formatkach faktur sprzedaży i ich korektach dodano kontrolkę z typem trybu offline. Użytkownik ma możliwość wskazania/zmiany typu offline do chwili wysłania dokumentu do KSeF na jedną z poniższych:

  • Niedostępność KSeF - oznaczająca chwilową niedostępność KSeF związaną np. z zaplanowanymi pracami serwisowymi KSeF
  • Tryb awaryjny - dla przypadku ogłoszonego w BIP MF komunikatu o awarii KSeF
  • Awaria całkowita -  sytuacje nadzwyczajne, tj. zagrożenie kraju lub jego infrastruktury
  • Offline24 - tryb z którego można skorzystać między innymi w razie trudności w wystawianiu i przesyłaniu e-faktur do KSeF wynikających z jakości sieci transmisyjnej lub braku połączenia z Internetem.

Uwaga: Comarch ERP XL nie kontroluje terminów w jakich faktura wystawione w trybie offline powinna zostać wysłana do KSeF.

 

Integracja z Comarch Mobile Sprzedaż i POS

Nowe funkcjonalności KSeF wpływają również na współpracę z aplikacjami towarzyszącymi:

  • Comarch Mobile Sprzedaż– umożliwia przesyłanie faktur do KSeF bezpośrednio z aplikacji albo później z poziomu ERP XL, wraz z automatycznym pobieraniem UPO i statusem dokumentów.
  • Comarch POS– przygotowany do wystawiania i rejestrowania faktur w KSeF z poziomu stacji sprzedaży, z dedykowanymi ustawieniami w Module Administrator i prawami operatorów.

 

Inne ważne zmiany

Wersja 2025.1.2 obejmuje również szereg poprawek, które choć nie są bezpośrednio powiązane z KSeF, mają istotne znaczenie dla użytkowników:

  • Aktualizacja stawek procentowych dla odsetek ustawowych i kapitałowych w Księgowości, zgodnie z decyzjami RPP z końca 2025 r
  • Obsługa nowej wersji struktury logicznej deklaracji VIU-DO(2)– zaktualizowany XML zgodny z CRWDE i nowymi zasadami walidacji.
  • Zmiany w naliczaniu płatności dla dokumentów kaucyjnych zgodnie z zasadami systemu kaucyjnego DRS.
  • Zmiany na formularzu oraz wydruku deklaracji Podatek cukrowy CUK
  • Usprawnienia drukowania dokumentów oraz obsługa kodów QR na wydrukach sPrint.