Zadzwoń do nas Mapa dojazdu

Ponad 100 zmian w nowym Comarch ERP XL


28 lipca 2022

Zapytaj o aktualizację Comarch ERP XL

Przymiarki do wprowadzenia KSeF

Krajowy System e-Faktur umożliwia wystawianie i udostępnianie faktur ustrukturyzowanych. Od 1 stycznia 2022 funkcjonuje jako narzędzie dobrowolne, jednak od początku roku 2024 będzie obligatoryjne. Pierwsze zmiany wprowadzone w Comarch ERP XL mają na celu jedynie przetestowanie komunikacji ze środowiskiem Demo KSeF. Wysyłanie faktur na środowisko produkcyjne oraz dalsze prace z zakresu integracji z KSeF przewidziane są w wersji 2023.0 zapowiedzianej na koniec grudnia.

 

Współpraca z Santander Bank i obsługa terminali Polskich ePłatności

Do grona banków obsługiwanych przez webservice dołączył Santander Bank. Dzięki temu klienci Banku mogą dokonywać zleceń przelewu i pobierać wyciągi bankowe wewnątrz systemu finansowo-księgowego

W obszarze transakcji została także dodana obsługa terminali płatniczych Polskich ePłatności.

 

Zmiany w obszarze handlu

Na potrzeby POS i e-Sklep w Comarch ERP XL wprowadzona została obsługa produktów powiązanych jako ułatwienie w upsellingu i crossellingu, a w związku z planowanym uruchomieniem platformy wszystko.pl na kartach towarów zostały dodane nowe parametry

Największe zmiany jednak związane są z rozliczaniem VAT w kontekście wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów na odległość (WSTO) oraz szczególnej procedury unijnej VAT-OSS. Obsłużone zostały różne warianty VAT dla krajów konsumenta, oraz generowanie odpowiednich plików JPK, WSTO_EE. Zmiany nastąpiły także w dokumentach wystawianych na potrzeby deklaracji VIU-DO.

 

Produkcja i serwis

W module produkcyjnym poprawki mają głownie charakter ergonomicznych. Wprowadzono nowe sposoby planowania zasobów oraz możliwość wielokrotnego uruchomienia tej samej operacji w tym samym czasie. Serwis został wzbogacony o opcję ewidencji urządzeń/ obiektów serwisowanych w formie wielopoziomowej struktury

 

Integracja z sPrint

W związku z planowanym od dawna odejściem od Crystal Reports z systemem Comarch ERP XL został zintegrowany z aplikacją Comarch sPrint, która jest instalowana automatycznie z nową wersją systemu. Umożliwia ona łatwe generowanie wydruków zarówno na bazie gotowych szablonów lub dokumentów zaprojektowanych we wbudowanym edytorze.

Przed zainstalowaniem nowej wersji XL lub jej aktualizacji Comarch zaleca odinstalowanie aplikacji sPrint, gdyż zostanie ona zawsze zainstalowana wraz z wersją XL.

"Docelowo przy instalacji XL będzie wykonywany automatyczny upgrade aplikacji do nowszej wersji, ale mechanizmy te nie zostały jeszcze obsłużone, ponieważ narzędzie jest obecnie w fazie rozwoju (wersja Beta)"

 

Z pełną listą zmian funkcjonalnych oraz opisami ich działania znajdziesz na stronach Comarch. Możesz też zapytać naszych ekspertów.

Zapytaj o aktualizacje Comarch ERP XL