Zadzwoń do nas Mapa dojazdu

Utrzymaj płynność finansową dzięki usłudze faktoringu w Comarch ERP XT


09 kwietnia 2021

Usługa faktoringu już dostępna w Comarch ERP XT

Faktoring w Comarch ERP XT- sposób na problem z płynnością finansową.

Utrzymanie płynności finansowej firmy nie jest w dzisiejszych realiach łatwe. Szczególnie jeśli wystawia się faktury z długim terminem płatności. Dużą pomocą w takich sytuacjach może okazać się usługa faktoringu, dzięki której pieniądze pojawiają się na koncie krótko po wystawieniu dokumentu. Od teraz dzięki możliwość integracji z usługami finansowymi Comarch Finance Connect klienci Comarch ERP XT, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, także mogą korzystać z usługi faktoringu

Co to jest faktoring

Mechanizm faktoringu polega na wcześniejszym wypłaceniu przez faktora zaliczki z wystawionej kontrahentowi faktury. Dzięki temu przedsiębiorca od razu dysponuje pieniędzmi, które może wykorzystać – na nagłe, niespodziewane wydatki, na inwestycje, czy też pokrycie bieżącej działalności.

Głównym celem faktoringu jest przyspieszenie płatności. Środki przekazywane przez faktora to tak naprawdę zaliczka na poczet późniejszej wpłaty od kontrahenta, nie jest to więc kredyt. Faktoring nie powoduje zadłużenia i nie wpływa na zdolność kredytową.

Faktoring to także narzędzie do zarządzania wierzytelnościami. Faktor zdejmuje z przedsiębiorcy obowiązek monitorowania faktur. Sprawdzi, także - po zgłoszeniu faktury do finansowania - czy kontrahent jest rzetelnym płatnikiem.

Jak działa faktoring

Mechanizm działania faktoringu mona streścić w pięciu krokach.

  • Przedsiębiorca sprzedaje kontrahentowi towar lub usługę z uzgodnionym odroczonym terminem płatności (np. 30 czy 60 dni).
  • Aby otrzymać pieniądze szybciej, przesyła do faktora kopię faktury wystawionej za tę usługę lub towar. Jednocześnie dokonuje cesji wierzytelności (czyli przekazuje faktorowi wszelkie prawa, również prawa do płatności dokonanej przez kontrahenta za fakturę).
  • Faktor wypłaca przedsiębiorcy zaliczkę. Zazwyczaj jest to ok. 80-90% wartości faktury brutto lub 100% wartości faktury netto. W zależności od faktora pieniądze znajdą się na koncie w czasie od 15 minut do ok. 2 dni roboczych. Prowizja za przekazanie faktury do finansowania może być potrącona z zaliczki.
  • Zgodnie z ustaleniami z cesji, kontrahent przelewa pieniądze na konto faktora.
  • Faktor przelewa przedsiębiorcy pozostałą część faktury pomniejszoną o prowizję (jeśli nie potrącił jej wcześniej) oraz odsetki za ilość dni, o które płatność została przyspieszona.

Teraz, dzięki udostępnieniu usługi faktoringu w Comarch ERP XT cały proces zostaje maksymalnie uproszczony. Weryfikacja wniosku i wydanie decyzji zajmuje kilka minut dzięki elektronicznej formie dokumentów, a całość procesu odbywa się w pełni online. Finansowanie faktur również odbywa się “samoobsługowo”.

Chcesz wiedzieć więcej? Zapytaj naszych ekspertów

Skontaktuj się z naszym działem handlowym

Dowiedz się więcej o Comarch Finance Connect