Zadzwoń do nas Mapa dojazdu

Ważna aktualizacja Comarch ERP XL 2020.0


12 grudnia 2019

Skontaktuj się z naszym ekspertem, zapytaj o aktualizację Comarch ERP XL

Zmiany funkcjonalne wprowadzone w comarch ERP XL 2020.0 dotykają wielu obszarów programu.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższym opisem zmian.

Aktualizacja Comarch ERP XL - zmiany w obszarze LOGISTYKA

  • Nowa matryca stawek VAT towarów
    • Import kodów CN z arkusza kalkulacyjnego
      - Udostępniona została możliwość dodawania kodów CN poprzez import z arkusza kalkulacyjnego
    • Seryjna aktualizacja stawek VAT na kodach CN
      - Za pomocą stosownych opcji, dostępnych w menu kontekstowym listy kodów CN, Użytkownik może dokonać seryjnej zmiany stawki/flagi VAT na kodach CN.
    • Aktualizacja stawek VAT towarów na podstawie stawki VAT kodu CN
      - Po ustaleniu/zmianie stawki VAT na kodzie CN Operator ma możliwość dokonania zmiany tejże stawki na wszystkich kartach towarowych oraz grupach towarowych, na których przypisano dany kod CN.
    • Zmiana stawki VAT towaru po zmianie jego kodu CN
      - Funkcjonalność automatycznej zmiany stawek VAT na karcie towaru w wyniku zmiany na nim kodu CN została obsłużona w podobny sposób, jak to ma miejsce podczas ustalania/zmiany symbolu PKWiU, z tym, że zmiana na stawkę 0,00 jest poprzedzana stosownym pytaniem.
    • Zmiany w zakresie symboli PKWiU
      - Rola PKWiU z dniem 1 kwietnia 2020 co prawda ulegnie zasadniczemu obniżeniu, odtąd bowiem symbole te będą miały znaczenie wyłącznie dla usług, nie mniej jednak i w tym zakresie wprowadzono w wersji 2020.0 szereg udogodnień:
      • Import symboli PKWiU z arkusza kalkulacyjnego
      • Aktualizacja stawek VAT towarów/usług na podstawie stawki na PKWiU
      • Obsługa multiselecta na liście symboli PKWiU
    • Funkcja specjalna generowania kodów CN na podstawie symboli PKWiU 2015
      - W module Administrator udostępniona została funkcja specjalna, za pomocą której Użytkownik może dodać do Systemu kody CN na podstawie symboli PKWiU zdefiniowanych w Systemie czy to bezpośrednio na liście PKWiU, czy to na kartach towarów/wzorców towarów.
    • Kod PCN na formatce elementu dokumentu handlowego
      - Od wersji 2020.0 Systemu kontrolka z kodem PCN dostępna jest na elementach wszystkich dokumentów handlowych oraz ich korektach, bez względu na rodzaj transakcji, jakiej dokument dotyczy.
      Funkcjonalność edycji PCN na zatwierdzonym dokumencie została wprowadzona głównie celem obsługi okresu przejściowego po 1 kwietnia 2020. Pozwoli ona na „poprawę” dokumentu, na którym nie wprowadzono kodu PCN, czy też na którym go nie zaktualizowano.
    • Seryjna zmiana kodów PCN na elementach dokumentów handlowych
      - Udostępniona została możliwość seryjnego ustalenia kodów PCN na elementach dokumentów handlowych w oparciu o kody PCN kart towarowych. Do wykonania tej operacji służy opcja Aktualizuj kody PCN na zaznaczonych w menu kontekstowym listy dokumentów. Funkcjonalności dostępna jest dla dokumentów zakupu, sprzedaży, eksportowych, kaucji oraz ich korekt.
    • Kod PCN na wydrukach dokumentów handlowych i ich korekt
      - Na wydruki dokumentów handlowych i ich korekt dodana została informacja o kodach PCN elementów. Kody te drukowane są bez względu na rodzaj transakcji, jakiej dotyczy dokument.
    • Formatowanie kodu CN
      - Aby poprawić czytelności kodów CN wprowadzona została ich odpowiednia wizualizacja.
  • Przesyłanie dokumentów eksportowych do Comarch EDI
    - Umożliwiono przesyłanie dokumentów eksportowych do systemu Comarch EDI (ECOD).
    • Przesyłanie WZE do pliku DESADV
      - Na liście dokumentów WZE dodano przycisk - Eksport do formatu ECOD.
    • Przesyłanie faktur do pliku INVOICE
      - Na liście faktur eksportowych poszerzono działanie przycisku o opcję Eksport do formatu ECOD.
  • Pozostałe zmiany
    • Informacja o dokumentach źródłowych dla ZWM/AWD
      - W wersji 2020.0 przeprowadzono szereg prac na dokumentach ZWM/AWD, których głównym celem było udostępnienie dla nich rzetelnej informacji o dokumencie źródłowym wprost w kolumnie Do dokumentu listy dokumentów magazynowych. Zmiany objęły poniższe zagadnienia:
      • Zmiany w zakresie łączenia różnych typów dokumentów źródłowych na AWD/ZWM
      • Zmiany w zakresie zapisywania wskazania na dokument źródłowy w nagłówku AWD/ZWM
      • Nowe pole: Man_Zrodlo w tabeli MagNag
      • Zmiany zasad wypełniania kolumny Do dokumentu
      • Prezentowanie w tooltipie kolumny jw. informacji o dokumentach źródłowych
    • Zmiana dostawy na (s)FZK/FRK
      - W wersji 2020 Systemu na dokumentach (s)FZK/FRK oraz PZK/PKK towarzyszących takim korektom udostępniona została możliwość dokonywania przez Użytkownika samodzielnej zmiany dostawy, z jakiej ma nastąpić zwrot towaru. Aby tego dokonać należy ustawić kursor na danym subelemencie i użyć przycisku 'Zmień dostawę'.
    • Korekta rozchodu – prawo do magazynu
      - Zgodnie z obowiązującymi w Systemie zasadami podczas generowania korekty do dokumentu handlowego sprawdzane jest prawo danego centrum do magazynów dokumentu korygowanego.
      W wersji 2020.0 Systemu wprowadzono w ww. zasadzie wyjątek dla korekt dokumentów rozchodu. Chodzi mianowicie o przypadek, kiedy w definicji dokumentu centrum generującego taką korektę wskazano dla korekty konkretny magazyn. Oznacza to bowiem, że towar zwracany będzie na wskazany magazyn, do którego centrum tworzące ten zwrot ma prawo.
    • Anulowanie dokumentu handlowego realizującego wiele zamówień bez anulowania magazynowego
      - Dotychczas, jeżeli dokument handlowy sprzedaży realizował wiele zamówień, wówczas podczas jego anulowania System anulował również dokument magazynowy z nim związany. Sprawiało to Użytkownikom szereg problemów, którzy często chcieli anulować wyłącznie dokument handlowy, wydanie bowiem zostało zarejestrowane w sposób prawidłowy. W wersji 2020.0 ww. niedogodność została usunięta. Obecnie możliwe jest anulowanie takiego dokumentu bez konieczności jednoczesnego anulowania dokumentu magazynowego WM/ZWM, wystarczy pozostawić wyłączony parametr j.n.
    • Zmiana daty obowiązywania parametru Blokada zatw. RA do PA z niezgodnym NIP
      - Parametr dostępny na definicji faktury (FS) obowiązuje od 1.01.2020. Oznacza to, że dla paragonów wystawionych przed 1.01.2020 będzie możliwe wystawienie faktury bez NIP na paragonie, mimo zaznaczonego parametru Blokada zatw. RA do PA z niezgodnym NIP. Wynika to ze zmiany terminu obowiązywania przepisu o umieszczaniu NIP na paragonie, jeśli konieczne jest wystawienie do niego faktury dla podmiotu gospodarczego.
    • Przeliczanie nagłówka dokumentu podczas importu z Comarch EDI
      - Niektórzy klienci inaczej wyliczają kwoty VATu na fakturach, wskutek czego wartość VAT i brutto mogą w określonych sytuacjach różnić się od tego co wylicza Comarch ERP XL na dokumentach. Korekta tych wartości jest możliwa na zakładce [VAT] ale wymagało to ręcznej edycji kwot.
    • Przekazywanie informacji o mechanizmie podzielonej płatności w pliku Invoice (Comarch EDI)
      - W komunikacie INVOICE zostało dodane pole 'PaymentInformation' w sekcji 'Invoice-Header', w którym zapisywana będzie informacja: "mechanizm podzielonej płatności".
    • Możliwość otwierania zakończonych umów
      - Do karty operatora na zakładce [Parametry]/[Handlowe] dodano nowy parametr 'Zezwalaj na otwieranie zakończonych umów'. Jego zaznaczenie pozwala operatorowi na cofniecie umowy do stanu 'Potwierdzona'.
    • Współpraca z Comarch Retail POS – blokada anulowania dokumentu po wysłaniu towaru do POS
      - Wprowadzono blokadę anulowania bądź usunięcia dokumentu zakładającego partię towaru w bazie XL, jeśli partia tego towaru została już wysłana do Comarch Retail POS. Spowodowane jest to faktem, że raz wysłana partia towaru nie może zostać z POS usunięta, tym samym klient miałby możliwość sprzedaży określonej partii danego towaru w POS bez względu na istnienie tej partii w Xlu.

Aktualizacja Comarch ERP XL - zmiany w obszarze CRM

  • Wiązanie not memoriałowych z obiektami CRM
    - W wersji Comarch ERP XL 2019.1 wprowadono do mechanizmu wiązania not z obiektami CRM możliwość wskazywania strony kwoty, która ma być powiązana. W obecnej wersji została natomiast zmieniona interpretacja kwot pobieranych z uproszczonych not memoriałowych, co zostało również ujęte w zmienionym komunikacie wyświetlanym w trakcie wiązania.

Aktualizacja Comarch ERP XL - zmiany w obszarze PRODUKCJA

  • Nieograniczona zdolność produkcyjna zasobu
    - Nieograniczona zdolność produkcyjna zasobu umożliwia planowanie tego samego zasobu do różnych operacji trwających w tym samym czasie. Podczas planowania zasobu o nieograniczonej zdolności produkcyjnej są sprawdzane wyłącznie okresy dostępności/niedostępności zdefiniowane w kalendarzu takiego zasobu.
  • Stały czas operacji
    - Stały czas operacji to kolejna funkcjonalność rozbudowująca mechanizmy planowania w Comarch ERP XL. W oknie: Operacja w technologii, na zakładce [Planowanie], został zmodyfikowany obszar: 'Stały czas operacji'.
  • Słownik zabiegów
    - Aby ułatwić definiowanie powtarzalnych zabiegów na operacjach w technologii została udostępniona możliwość ich wprowadzania za pomocą słownika.
  • Podpowiadanie zerowej ilości realizacji
    - Udostępniono funkcjonalność, polegającą na opcjonalnym podpowiadaniu zerowej ilości, dla realizacji operacji, wykonywanej dowolną metodą, za wyjątkiem metody: Realizuj etap. Nowe działanie jest oparte o parametr, który będzie obsługiwany zarówno w module Produkcja, systemu Comarch ERP XL, jak i w aplikacji MES.
  • Zmiany na Planie produkcji
    Na Planie produkcji wprowadzono zmiany w zakresie obliczania ilości w kolumnach: 'Ogólnie dostępna' i 'W drodze', znajdujących się w sekcji: 'Materiały/Półprodukty'. Zmiany polegają na umożliwieniu wskazania magazynów, które mają być brane pod uwagę, podczas obliczania ilości w ww. kolumnach.
    • Zmiany na definicji PP
      - Na definicji dokumentu PP udostępniono parametryzację, umożliwiającą domyślne określenie magazynów, które mają być brane pod uwagę podczas obliczania ilości w kolumnach: 'Ogólnie dostępna' i 'W drodze', w sekcji: 'Materiały/Półprodukty' na Planie produkcji.
    • Zmiany na dokumencie PP
      - Analogiczna parametryzacja, jaką wprowadzono na definicji PP, została udostępniona także bezpośrednio na dokumencie PP.

Aktualizacja Comarch ERP XL - zmiany w obszarze KSIĘGOWOŚĆ

  • Zmiany na formularzu CIT-2 – korekta podstawy opodatkowania z tyt. zatorów płatniczych
    - Na formularzu CIT-2, pod polami 35 (Podstawa opodatkowania) i 36 (Strata) dodano sześć nowych pól, pozwalających na wprowadzenia korekt, wynikających z przepisów dot. przeciwdziałania zatorom płatniczym. Celem nowych pól jest umożliwienie skorygowania podstawy opodatkowania lub straty na podstawie nieuregulowanych wierzytelności bądź zobowiązań.
  • MPP na zapisach preliminarza płatności
    - Nowelizacja ustawy o VAT (art. 108a ust. 1c) umożliwia zapłatę w mechanizmie podzielonej płatności (MPP) również zaliczek. W takim przypadku w komunikacie przelewu zamiast numeru faktury końcowej powinno się znaleźć słowo „zaliczka”.
  • Aktualizacja pozostałych deklaracji podatkowych
    - Zostały udostępnione nowe wersje formularzy deklaracji podatkowych: CIT-8(28) z załącznikami (CIT-8/O(15), CIT-D(7)), CIT-10Z(5), IFT-2/IFT-2R(9)

Aktualizacja Comarch ERP XL - zmiany w obszarze BUDŻETY

  • Wiązanie not memoriałowych z budżetami projektów
    - zmieniono interpretację kwot pobieranych z uproszczonych not memoriałowych, co zostało również ujęte w zmienionym komunikacie wyświetlanym w trakcie wiązania. Jeżeli obecnie zostanie wykazana kwota po obu stronach not, przy czym obie zostaną podpięte do tego samego budżetu, pojawi się stosowny komunikat.
    • Powiązanie dokumentu NM z budżetami projektów – bez zmian
    • Powiązanie dokumentu UNM z budżetami - zmodyfikowano

Aktualizacja Comarch ERP XL - zmiany w obszarze wspólnym

  • Zapis historii modyfikacji dokumentów
    - W systemie umożliwiono tworzenie zapisów historii zmian na większości dokumentów.
  • Podgląd załączników o typie Plik PDF bezpośrednio na formatce załącznika.
  • Możliwość oznaczania dokumentów zaimportowanych za pomocą OCR jako zweryfikowanych.
  • Zmiany w wydrukach seryjnych
    - Dla menu wydruków seryjnych dostępnych na liście dokumentów handlowych oraz zamówień zmodyfikowano sposób działania wydruków domyślnych. To jaki wydruk zostanie wykonany dla każdego zaznaczonego dokumentu na liście, jest teraz zależne od sposobu ‘wybrania’ wydruku domyślnego przez użytkownika.

Aktualizacja Comarch ERP XL - zmiany w obszarze współpracy z Comarch e-Sklep

  • Synchronizacja rabatów do e-Sklepu
    - Od wersji Comarch e-Sklep 2020 został wprowadzony nowy sposób obsługi rabatów. W związku z tym pojawiła się możliwość przesyłania większej ilości typów rabatów Comarch ERP XL.
    • Kryteria przesyłania promocji (rabatów) do e-Sklepu
      • Podstawowym kryterium jest Centrum, do którego przypięta jest promocja
      • Kryterium kontrahentów
      • Kryterium towarów: promocje na grupę towarów lub na towary
      • Ograniczenia ze względu na formy płatności oraz sposoby dostawy
      • Ograniczenia ze względu na magazyn
      • Ograniczenia ze względu na rodzaj dokumentów
    • Przesyłanie nagłówka promocji - parametry
  • Koszty dostawy i płatności
    - Aktualnie koszty dostawy i płatności będą dodawane jako oddzielne pozycje na zamówieniu. Koszt dostawy i koszt płatności będą prezentowane jako ostatnie pozycje na zamówieniu. Jeśli na karcie usługi przeznaczonej do rejestrowania kosztów dostawy zaznaczony będzie parametr edycja nazwy, wówczas na elementach zamówienia pozycje będą posiadały odpowiednie nazwy pobrane z e-Sklepu.
  • Towar archiwalny
    - Jeśli towar/usługa był przesyłany do e-Sklepu a następnie zarchiwizowany w Comarch ERP XL przez zaznaczenie opcji Archiwalny, to informacja o tym zostanie przesłana do e-Sklepu. Towar nie zostanie usunięty z bazy, nie będzie jednak prezentowany w interfejsie Sklepu.

NOWOŚĆ - Współpraca z Comarch MyPoint

  • Comarch MyPoint to nakładka analityczna, która pozwala na szybką i przejrzystą weryfikacje pracy operatorów korzystających z systemu źródłowego, w tym przypadku Comarch ERP XL. Usługa MyPoint umożliwia wizualizacje danych dotyczących dwóch kluczowych obszarów takich jak statystyki wystawianych dokumentów oraz wyniki pracy użytkownika.

Więcej informacji, w tym przykłady ilustrujące użycie powyższych funkcjonalność dostępne są w dokumentacji, którą można zamówić poprzez formatkę kontaktową:

Zamów dokument pdf do wersji Comarch ERP XL 2020.0

Zestawienie aplikacji, z którymi współpracuje Comarch ERP XL 2020.0

  • Comarch IBARD 5.2.2
  • wszystko.pl Aktualna wersja www.wszystko.pl
  • Comarch e-Sklep 2020.0
  • Comarch B2B - Informacja w dokumentacji nowej wersji
  • Comarch Mobile (Zarządzanie, Sprzedaż, Monitorowanie, Serwis) 2019.5.2
  • Comarch WMS (Zarządzanie, Magazynier) 2020.0
  • Comarch Magazynier 2020.1
  • Comarch ERP Optima – Off-line 2020.1.2
  • Comarch ERP XL HR 2020.1.2
  • Comarch HRM 2020.0.1
  • Comarch DMS (stacjonarny, WWW) 2020.0.1
  • Comarch ERP XL Business Intelligence (Księga raportów, Panel zarządzania, Konfigurator) 2020.0
  • Comarch ERP XL Business Intelligence (BI Point) 9.0
  • Comarch MyPoint (NOWOŚĆ) 1.2
  • Comarch ECM 2015.2
  • Migracja danych XL2XML 7.0.0
  • Comarch MES 2020.0
  • Comarch e-Sprawozdania 2020.1
  • Comarch Retail POS 2.0 2019.0