Zadzwoń do nas Mapa dojazdu

Comarch OPTIMA XL ALTUM gotowy na JPK 2017


04 lipca 2016

Od 1 lipca bierzącego roku funkcjonuje obowiązek stosowania Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK) dla dużych firm. Od 1 stycznia 2017 zostanie on wdrożony w małych i średnich firmach, a od 1 stycznia 2018, także i w mikroprzedsiębiorstwach. 

W celu przygotowania przedsiębiorców do nowego obowiązku, który dotyczy nas wszystkich - przygotowaliśmy krótkie zestawieniem najważniejszych informacji o JPK. 

 Sprawdź za darmo, jak działa oprogramowanie zgodne z JPK

Udostępniamy darmową wersję Comarch ERP Optima - najczęściej wybieranego oprogramowania do zarządzania firmą. Po przetestowaniu, Optima dostępna w cenie 149 PLN.

Pobierz 60 dniowe demo

Czym jest JPK?

Jednolity Plik Kontrolny (ang. Standard Audit File-Tax – SAF-T) jest zbiorem danych, tworzonym za pomocą systemów informatycznych firmy poprzez bezpośrednie wyeksportowanie danych, zawierającym informacje o operacjach gospodarczych za dany okres. Zbiór danych musi posiadajć ustandaryzowany układ i format (schemat XML) umożliwiający jego łatwe przetwarzanie.

Wśród informacji objętych w JPK, należy wymienić: 

  • ewidencję VAT
  • księgi rozrachunkowe
  • wyciągi bankowe
  • operacje magazynowe
  • podatkową księgę przychodów i rozchodów
  • ewidencję przychodów

Dlaczego JPK?

Głównym argumentem dla wdrożenia JPK, jest konieczność uszczelnienia systemu podatkowego. Rząd liczy, że wprowadzenie Jednolitego Pliku Kontrolnego zwiększy efektywność kontroli, co z kolei znacznie zmniejszy lukę podatkową VAT. Obecnie wynosi ona ok. 53 mld zł, a JPK ma podnieść wpływy do budżetu państwa o 15 mld zł. 

Analiza ksiąg podatkowych przy użyciu dotychczasowych technik elektronicznych tylko częściowo spełnia związane z nią oczekiwania. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, w których kontrolowany przekazuje dane zapisane w formatach elektronicznych nienadających się do automatycznej analizy (np. PDF, który stanowi raczej elektroniczny wydruk niż plik umożliwiający szybką analizę). W konsekwencji kontrolowany podlega dłuższej, wymagającej większego zaangażowania pracowników kontrolowanego i organu podatkowego, tradycyjnej kontroli podatkowej. Sytuacja taka jest niekorzystna dla kontrolowanych i ma negatywny wpływ na dobrowolne wypełnianie obowiązków podatkowych oraz postrzeganie organów podatkowych.

Jednolity Plik Kontrolny, czyli plik o ustandaryzowanej strukturze pozwoli organom podatkowym na sprawniejszy dostęp do informacji, a także automatyzację ich analizy. Kontrola podatkowa ma być przez to znacznie szybsza i dokładniejsza.

Nowa Ustawa Już od Stycznia 2017. Co teraz?

1. Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać jest sprawdzenie używanego w firmie systemu księgowego. Musi on posiadać elementy niezbędne do wygenerowania Jednolitego Pliku Kontrolnego. Schemat JPK został opublikowany na stronie Ministerstwa Finansów. Dla firm, których oprogramowanie zostało dostosowane do JPK, pozostaje jedynie zastosowanie się do wskazówek Ministerstwa Finansów.

2. Przedsiębiorcom, którzy właśnie rozpoznają kwestie związane z JPK pozostaje krok drugi - skontakowanie się z opiekunem/ dostawcą rozwiązań wspomagających zarządzanie firmą.

Przygotujemy Twoją Firmę na zmiany w 2017

Od ponad 26 lat współpracujemy z przedsiębiorcami, czego dowodem jest ponad 800 wdrożeń systemów Comarch ERP - wspierających zarządzanie firmą.

Comarch, jako wiodący producent oprogramowania bierze aktywny udział w konsultacjach Ministerstwa Finansów, gwarantując gotowość na obecne zmiany. Nasi konsultanci posiadając już doświadczenie z zakresu  wdrożeń JPK, przygotują Twoją firmę do nowego obowiązku sprawozdawczego. 

Skontaktuj się z Nami